A tavaszi szezonban sokasodó munkálatok egy vasárnap délutáni találkozóra kényszerítettek bennünket, de a régi mérővizsgálati ismeretség kapcsán ezzel nem volt probléma. Remek kávé segítségével elevenítettük fel a régi emlékeket, majd vendéglátóm kis gazdaságuk mai arculatát vázolta. A több mint 20 éve alapított vállalkozás hagyományos növénytermesztéssel foglalkozik. A gépudvart és a szárítót is magába foglaló darnózseli központ körül mintegy 400 ha-on termelnek kukoricát, kalászosokat (erős durumbúza aránnyal), szóját, repcét és nem számottevő aprómagot a jellegzete-
sen szigetközi, síkfekvésű földeken. „Amióta a Dunát elvitték, azóta ugyan belvíz gondjaink nincsenek, de sajnos a nyári időszakban ez visszaköszön!” – kezdi környezetvédelmi megjegyzésnek is beillő bevezetővel Károly Ferenc. Az aszály muszájt is teremt, azaz nagyon oda kell figyelniük a vízmegőrző technológiák helyes alkalmazására, mivel a kavicsos altalaj felett max. 30–35 cm (!) termőréteg helyezkedik el. Az éves csapadék kevesebb az országos átlagnál, mert az Alpok és a Tátra délnyugati nyúlványai közti medencéből beosonó észak-nyugati szelek viszik is tovább a felhőket a Hanság meg a szlovákiai víztározó felé; annak idején többek között ezért is kellett öntözni a cukorrépát az egész Szigetközben. „A föld és a vidék szeretete még a gazdálkodó nagyapám öröksége, ezt igyekszem összehangolni a közgazdász végzettségem állandóan tervező és számoló szemléletével.” – mondja bevezetője végén.
Régről tudom, hogy Károly Ferenc nem tartozik a bőbeszédű emberek közé, amit mond, azt alaposan megfontolja. A tápanyag visszapótlás jelentőségét egy régi bölcsességgel támasztja alá: „Én sem tudok dolgozni, ha éhes és szomjas vagyok; a növénynek is meg kell adni a szükségeset!” Ebbe a sorba illeszkednek a különböző lombtrágyák is, amelyekkel már jóval korábban is szereztek tapasztalatokat. Többfélét is kipróbáltak, végül a Natur Agro Hungária termékeinél kötöttek ki. „Majdnem mindenre van megoldásuk, és nagyon jó benyomásokat tettek ránk a saját kísérleteink is. A cég üzletkötője, Tálas László keresett meg, s alaposan kielemeztük a szakmai lehetőségeket. Először csak kis területen állítottunk be teszteket. A 20–30 hektáros próbák eredményei igazolták a cég állításait, s úgy döntöttünk, hogy repcében és kalászosban a teljes termőterületen bevezetjük a Natur Agro technológiát. Ennek már lehet 5 éve is, és az óta már minden növényünknél használjuk a cég termékeit. Ügyvezető társammal, Gutori Zsolttal mi voltunk az első fecskék ebben a régióban, s ma már egyre több követőnk akad. Vállaltuk az ismeretlennel járó kockázatot, de saját tapasztalatainkat megerősítve úgy gondolom, hogy jól döntöttünk. Sokat segített a Natur Agro korrekt szakmai tájékoztatása és a kezdetekben való segítése; lényegében együtt végeztük az első kísérleteket. A három alapszer, a Plasma élő algás biostimulátor, a Micro talajkondicionáló, és az Active komplex lombtrágya mellett különböző kiegészítőket és kombinációkat is kipróbáltunk, használatuk eredményesnek mondható. A repcére, kalászosra specifikus, nagyobb nitrogéntartalmú keverékek is jól beváltak. Ezeket szintén a Natur Agro állítja össze és növényspecifikus termékként forgalmazza.”
Elmondása szerint a Micro a kukoricatarlón a következő év tavaszára 70–80%-osan elbontotta a szármaradványokat. A szárzúzós kombájn adapterrel történő betakarítást követően juttatták ki az anyagot hagyományos permetezéstechnikával, még a fúvókákat sem kellett cserélni. A kijuttatott keverék mennyisége 200 liter volt hektáronként, ebből a Natur Micro 10 l/ha. „A Natur Micro lényege, hogy a szerves maradványok lebontását nagymértékben segíti, legyen szó akár szántásos, vagy eke nélküli talajelőkészítési technológiákról. Ráadásul meggyőződésem, hogy ez a folyamat tápanyag feltáródással is jár, ami jó a földnek, meg jó lehet a költség oldalról is. Igaz, hogy a nitrogénpótlást még nem elemeztük saját területeinken, de valószínű, hogy ez lesz a következő házi kísérletünk.”
Az anyagokat 20 literes kannákban rendelik, amelyek jól kezelhetők, s nagy előnyük, hogy a cég visszaveszi a használtakat, nincs gond a göngyöleggel. Ülepedési, keveredési problémáik soha nem voltak. A Plasma-ról elmondja, hogy ez az élőalgás biostimulátor egyértelműen növelte növényeik életképességét. Az első évben tavaszi árpában próbálták meg a szomszédos parcellát kontrollként használva, ami a lombtrágya kivételével ugyanazt a műveleteket kapta. Eredményként egy, ill. másfél centivel voltak nagyobbak a kalászok a Plasma-val kezelt árpában a betakarítás előtt pár héttel.
„Egy tápanyag szolgáltató cég megvizsgálta a tábláinkat repcében és kalászosban, s a tesztelők nem állapítottak meg tápanyag hiányt, persze nem tudták, hogy mi már az egész területet lekezeltük a levélanalízis alapján összeállított elemekkel rendelkező Plasma-val. Nekünk nincsenek mérőműszereink, de látjuk, hogy az állomány zöldebb, erőteljesebb, s ez jobb életképességről árulkodik. A Natur Agro területi képviselője gyakran benéz hozzánk, tehát nemcsak eladta a terméket, hanem figyeli az eredményeket is. Minden növényt megnézünk, kell-e rá valami vagy nem; abszolút bizalmi a kapcsolat emberi és szakmai oldalról is.”
„Ajánlani tudom ezt a technológiát azoknak, akik érdeklődnek a tápanyag megoldások iránt. Egymás közt is beszéljük előnyeit, lehetőségeit, van olyan gazdatárs is, akinek már ajánlottam, s ki is próbálta, majd alkalmazta. Lényeg, hogy a szerek kijuttatása nagyon egyszerű, ugyanígy a göngyöleg visszajuttatása is. Az idén olyan jó 100 hektár repcére rendeltem, 160 gabonára meg 130 szójára, mindegyik esetben csak Natur Agro termékeket használok.
A Micro most a szója elé megy (előveteményünk kukorica volt) feldúsítva egy olyan oltóanyaggal, ami a nitrogén megkötést segíti. Az ajánlás szerint az első permetezéskor a Plasma, másodjára az Active következik. A mi gyakorlatunkban a betakarítás után – amilyen korán csak lehet – kimegy a Micro a tarlóra. Utána általában ezt leszántjuk a szár miatt, s a Micro elkezdheti elbontani az erős szárakat. Tavaszi első kezelésben gyomirtással egy-menetben megy a Plasma. Kalászos esetében a sorrend a gyomirtással kezdődik, ami általában úgy március vége, április elejére esik, a Natur Agro terméke jól bekeverhető. A következőben már az Active kerül kijuttatásra úgy május közepe, vége felé, kalászhányás előtt gombaölővel egy munkamenetben.”
„A repcében az első rovarölős kezeléskor adjuk ki a Plasma biostimulátort. Ezt követően virágzás előtt szoktunk gombaölőzni, plusz egy utolsó rovarölő, s akkor megy az Active, ami egy nagyon meggyőző mikro-, és makro elemeket tartalmazó lombtrágya. Azért javasolnám másoknak is, mert egyértelműen nyereséget hoz. Ebben az is fontos szerepet játszik, hogy az alkalmazásánál plusz műveleti költség nem jelentkezik. A szerek könnyen kezelhetők, amihez hozzáadódik, hogy nagyon jó a Natur Agro szaktanácsadói háttere egyéb témákban is. Bármi gondom van, mindig segítenek, akár telefonon konzultálunk, akár személyesen találkozunk. Régi ismerősöd, az öreg Füsi Rudi bácsi is használja ezeket, s bizony az ő hozzáértésében lehet bízni a környékbéli gazdáknak.” – mondja az ügyvezető, megígérve, hogy átadja üdvözletemet a régen látott gazduramnak.
„Szigetközi gazdatársak is megerősítették, hogy az Active lombtrágya termőhelyre, növényre nagyon jól komponálható. Alkalmazása egyértelműen segíti a jobb bokrosodást, és a gyorsabb, erőteljesebb fejlődést. A termésbiztonság és a termésátlag többletek egyértelműsítették számunkra azt, hogy érdemes a Natur Agro termékskálájával foglalkozni. A jó eredmények alapja, hogy használatuk során pontosan követni kell az előírásokat.
Sorrendileg első a Micro talajkondicionáló; ezt még vetés előtt kell talajba dolgozni. Ez után a Plasma biostimulátor kiszórása történik, majd az Active következik. Az élőalgákat tehát egy olyan komplex lombtrágya követi, amely tápelemekkel jól dúsítható. Üzemeltetési szempontból rendkívül fontos dolog, hogy mindegyik Natur Agro szer jól keverhető a szokásos vegyszereinkhez, legyen az gyomirtó vagy gombaölő. A szereket könnyű dozírozni, precízen kijuttathatók. Érdemes átgondolni a lehetőségeket, mert a profit eléréséhez egyre szűkebbek a lehetőségek. A Natur Agro technológia szigorú odafigyelést igényel, de megéri a fáradtságot; a ráfordítási költségek nálunk egyértelmű haszonnal térültek meg minden növény esetében.”
Soós D. S.