Az aztékok csodagyümölcse, a múlt századok különleges ínyencsége: ez a paradicsom, egy olyan hihetetlenül sokoldalú, egészséges, vitamindús és ráadásul még rendkívül finom növény is, mely nem véletlenül vált mindennapjaink részévé, és már szinte a táplálkozásunk elengedhetetlen hozzávalójává. Számtalan recept, és nemzeti konyha étele tartalmazza ezt a csodás bogyós gyümölcsöt, és mi magyarok is büszkén állíthatjuk: nálunk terem a világon az egyik legjobb paradicsom!
A szentesi székhelyű ÁRPÁD-AGRÁR ZRT. hatalmas területeken, rendkívül modern és korszerű üvegházakban termeszti az óriási, akár 13-15 méteres töveken csüngő paradicsomfürtöket.
De pontosan hogyan, milyen körülmények közt és milyen technológiák, környezeti adottságok segítségével teszik ezt? Sokan nem is tudjuk, nem is láttuk még honnan származnak az asztalunkra kerülő gyönyörű paradicsomok. A vállalat ezért most kicsit betekintést engedett a kulisszák mögé:
Egy modern üvegház nem csupán egy rendkívül hasznos és hatékony találmány, hanem kívülről impozáns, belülről pedig egészen lenyűgöző, futurisztikus látványt tár elénk: ameddig csak a szem ellát, óriási paradicsomtövek füzérei tekeregnek az ég felé rendezett, végtelennek tűnő sorokban. Az egész hely egyfajta különleges szépséget és nyugalmat áraszt. A tisztaság és higiénia is elengedhetetlen körülmény, és nagy figyelmet követel: óvni kell a hatalmas növényeket minden lehetséges külső betegségtől, ezért a védőruha, és a fertőtlenítés a mindennapok része.
A dolgozók úgy bánnak a friss gyümölcsökkel, akárcsak az orvosok és nővérek a törékeny újszülöttekkel: óvatos odafigyeléssel.
A különböző típusokat ‒ fürtös, koktél, koktélszilva ‒ óriási területen, mintegy 10,5 hektáron termesztik, mely 55 kg/négyzetméteres mennyiségnek felel meg, azaz több, mint évi 5,5-6 millió kilogramm. Ez egészen egyedülálló méretnek számít egy kertészeti vállalkozásnál a hazai piacon, hisz emellett még számos egyéb zöldség is terem az ÁRPÁD-nál, például a híres szentesi paprikából évente, több, mint 16 hektáron 4 millió kilogramm, erős paprikából megközelítőleg 3 hektáron 4,5 millió darab, az 1,2 hektáron termő uborkából pedig 275 ezer kilogramm.
Az üvegházaknak köszönhetően a szüreti időszak is egészen hosszúra nyúlik, szinte egész évben vannak friss termések (hisz ne feledjük, a paradicsom esetében tulajdonképpen egy eredetileg Dél-Amerikából származó, melegebb éghajlaton, hosszú időn keresztül termő növényről van szó, mely számára ideálisak az üvegházi körülmények), így hazánkban egészen február végétől december elejéig tart a betakarítás.
Mindez persze folyamatos és biztos munkaerőigényt jelent, és a gondozást, kiszolgálást és szüretet gondos, szakértő kezek végzik: körülbelül tíz ember hektáronként.
A szentesi térség kertészeti hagyományai már hosszú-hosszú időkre nyúlnak vissza, egészen a bolgárkertészek által behozott alapokig, a mai technológiák és módszerek pedig a méltán híres, és világszerte elismert holland kertészet irányvonalát követik. (A vállalat vezetői már régóta személyes kapcsolatot ápolnak a hollandokkal, és számos szakmai út révén első kézből tapasztalhatták az ottani módszereket, melyeket sikeresen alkalmaznak hazánkban is.)
Ami viszont egyedi és különleges, az pontosan Magyarország szinte páratlan természeti adottságából fakad: a hatalmas mennyiségű termálvizünk, és az ebből származó geotermikus energiák korszerű felhasználása. A fűtés, és hőmérséklet-szabályozás mind-mind ezeknek a termálkutaknak köszönhető, mely nagyban elősegíti a fokozott hatékonyságot.
Valamint, ami még bizonyos szempontból eltér sokak módszerétől, az a természetközelibb, organikus közegek használata, hiszen több hektáron kókuszroston termelik a paradicsomot, nem pedig kőgyapoton.
Azt is fontos még megemlíteni, hogy az ÁRPÁD-AGRÁR ZRT.-nél minden egyes paradicsomtő saját nevelés! Az aprócska, oltott palánták ezen üvegházakban fejlődnek hatalmas növénnyé, hogy aztán tűzpiros, lédús termésükkel vitaminokban gazdag, egészséges tápanyagot csempésszenek otthonainkba.
Kapcsolat:
Both Ildikó, marketing-kommunikáció,