Kár – nagy kár – és a kárenyhítés!

A A

 

2016 08.04.

Az idén kevésbé kegyes az időjárás a mezőgazdasághoz: az év eleje óta mintegy 109,674 ezer hektárra érkezett közel 10 ezer kárbejelentés a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz, lényegében minden lehetséges káreseményre. A július közepi országos vihar miatt még érkezhetnek a bejelentések a rendelkezésre álló 15 napos határidőn belül az eddigi 829 bejelentés mellé.

Július 24-ig 829 kárbejelentést tettek a termelők az elektronikus mezőgazdasági kockázatkezelési rendszeren keresztül a július közepi országos vihar miatt, de tekintve, hogy a gazdáknak a kárbejelentésre 15 nap áll rendelkezésre a káresemény bekövetkezését követően, ez előreláthatólag tovább fog emelkedni – közölte az Agro Napló megkeresésére a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH).

A bejelentések túlnyomó része az ország 13 megyéjéből jégesőkár (478 darab) miatt érkezett. A jégverés főleg három megyében, Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyékben pusztított – mindháromból több mint száz bejelentést tettek a gazdák. Vagyis itt már akkora volt a kár, hogy a kárenyhítési rendszer feltételei szerint is megérte bejelenteni, sokan ugyanis azért mellőzik ezt, mert úgy vélik, hogy bár megfizetik a kötelező kárenyhítő hozzájárulást, azonban a többi feltételnek nem biztos, hogy eleget tennének, ezért inkább nem vállalják a szükséges adminisztrációt.

viharkár4

Ahhoz ugyanis, hogy egy termelő jogosult legyen a kárenyhítő juttatásra, a kötelező hozzájárulás időben való megfizetése mellett határidőn belül kell bejelenteni a kárt, illetve igényelni a kárenyhítő juttatást, ha annak mértéke növénykultúránként 30 százalékos hozamkiesést, illetve üzemi szinten 15 százalékos hozamérték kiesést okozott. Ráadásul, ha a gazda nem kötött üzemi szintű referencia hozamérték 50 százalékát lefedő piaci növénybiztosítást, ennek hiányában csak az egyébként kifizethető kárenyhítő juttatás felét lehet kifizetni. Egyebek között e feltételekkel magyarázható, hogy bár az elmúlt években is igen jelentős károkat okozott az időjárás a termelőknek, a halmozódó termelői és állami befizetések miatt a kárenyhítési alapban jelenleg még nagyjából 24 milliárd forint áll rendelkezésre.

viharkárok3

A júliusi, meglehetősen szeszélyes időjárás a kárbejelentések száma alapján egyébként különösen Szabolcs megyét sújtotta: innen mintegy 553 bejelentés érkezett jégesőkárra az MVH-hoz, nagyjából 9,1 ezer hektárra vonatkozóan. Országosan több mint 1610 kárbejelentést tettek a gazdák júliusban, ebből 1103-at jégeső, 321-et viharkár, 50-et felhőszakadáskár, 122-őt belvízkár miatt. Érdekesség, hogy júliusban a 12 aszálykár bejelentés mellett egy őszi és egy téli fagykár bejelentést is regisztrált az MVH, mindkettőt Szabolcsból.

Több mint kétezer hektárnyi napraforgót károsítottak a viharok, 445,89 hektárt a jégeső, és 324,64 hektárt a belvíz az MVH-hoz júliusban beérkező kárbejelentések szerint. Emellett 907,4 hektárnyi kukoricát vert el a jég, további 405,6 hektárnyit a viharok, 324,6 hektárt pedig a belvíz károsított. Az aratás előrehaladott volta miatt csak 432 hektárnyi jégeső, és 104,4 hektárnyi belvízzel károsodott őszi búzáról érkezett bejelentés.  Júliusban emellett összesen több mint 312 hektárnyi borszőlő, 297 hektárnyi almaületvény, 172,5 hektárnyi Virgina-dohány, 167 hektárnyi repce, 139 hektárnyi tritikálé, 93,3 hektárnyi szója, 42 hektárnyi csemegekukorica esett áldozatul a jégesőnek, és több mint 63 hektárnyi csemegekukoricára érkezett viharkár miatti bejelentés. Emellett további 42 hektár szóját öntött el a belvíz.

unnamed

A A