A kapásnövények, vagy egyes zöldségfélék sorközeinek mechanikai ápolására, a sorközműveléssel egy menetben történő növénytáplálásukra a különböző, kompakt kialakítású sorközművelő+tápanyagkijuttató kultivátorok használatosak. A növényi vegetáció során – a mechanikai sorközműveléssel szintén egy menetben – különböző technikai megoldású, vegyszertakarékos kémiai növényvédelmi (gyomirtó) eljárások is szükségesek lehetnek, amelyek alapeszközei a sorközművelő kultivátorokra adaptálható (permetezéskor aránylag kis felületre kiterjedő), ún. sávpermetező kiegészítő berendezések, adapterek.
Ezek a növényápolási, -táplálási, és sávpermetezési növényvédelmi munkaműveletek látszólag nem „igazán” termésnövelők, de a növények fejlődését mindenképpen meghatározó mechanikai, és kémiai beavatkozású eljárások. A következőkben ezeknek a műveletek elvégzésére alkalmazható, újabb fejlesztésű kombinált növényápoló, és -tápláló, illetve sávpermetezős adapterekkel felszerelt sorközművelő kultivátorok választékai bemutatására kerül sor.
Mechanikai sorközművelés növénytáplálással, és vegyszeres védekezéssel
A mezőgazdasági növénytermesztési technológiákban – az elmúlt évek során – a mechanikai növényápolás (sorközművelés), és a speciális, környezetkímélő növényvédelmi eljárások technológiai-műszaki megoldásai mindig is vitatott kérdésűek voltak, illetve nem az volt a vitatott, hogy kell-e, hanem mely időpontokban, milyen művelőszerszám felszereltséggel és hogyan, hány alkalommal kell az egyes beavatkozásokat az adott növényi kultúrákban elvégezni. A vitatott kérdések alapját az egyes növényápolási/-táplálási, és a vegyszeres növényvédelmi eljárások gazdaságossági vonatkozású költségadatai képezték, vagyis melyik eljárás az olcsóbb és hatékonyabb?
A sorközművelő kultivátorok a növénytermesztési technológiák fejlődése során, a különböző gyomnövények elleni védekezés egyes fázisai mentén alakultak ki, és terjedtek el. A kezdeti kézi kapálást a „lókapás” ekézés, majd a traktoros kultivátoros sorközművelés, a teljes felületű vegyszeres növényvédelem, és végül – napjainkban már jellemzőnek mondhatóan – a mechanikai növényápolási, és kémiai növényvédelmi eljárások kombinációja követte. A mechanikai növényápolás – mint fontos technológiai elem – műszaki hátterének sokszínűségét jól jellemzi a gépek széles választéka is. Jelenleg idehaza több mint 60 féle sorközművelő gépcsalád (ebből közel 40 hazai) 800 feletti különböző típusa szerezhető be. A hazai sorközművelő gyártmányok mellett 10 országból importálunk kultivátorokat, és kiegészítő szerelvényeiket, amelyek a termesztett növényi kultúrák különböző agrotechnikai igényeihez igazodnak.
A teljes cikket elolvashatják az Agrár Élet Magazin I. évfolyam május–júniusi számában.