Pályázati dömping!

A A

AKG és ÖKO kiírás

Október elején megjelent két pályázati felhívás, az egyiken a http://palyazat.gov.hu/doc/4525  linken az ökológiai gazdálkodást, a másikon a http://palyazat.gov.hu/doc/4524 linken az agrárkörnyezetgazdálkodást lehet elérni. Az ökológiai gazdálkodás támogatási kerete az előző ciklus majdnem háromszorosa, 51,5 milliárd forint. Ezzel szemben az agrárkörnyezetgazdálkodásra idén kevesebb a keret, mely 160 milliárd forint. Az ültetvényekkel lehet a legtöbb pénzt a legegyszerűbben elnyerni, valamint a 300 hektárnál kisebb üzemméretű gazdaságoknak vannak jó nyerési esélyei. Az ökológiai átállás belépő feltételei egyszerűbbnek tűnnek, ám alapvető változásokat hoznak az üzemi gyakorlatban, ami alapos mérlegelést igényel. A pályázatokat egységesen november 7. és december 7. között lehet benyújtani elektronikusan.

November és a kertészet

Az érdeklődőknek  a 1721/2015. (X. 6.) Korm. határozat keretösszegekkel és hónapokra bontva tartalmazza, hogy mikor milyen kiírásra számíthatnak. Ezek alapján még ebben a hónapban megjelenik a trágyatárolók korszerűsítése, mintegy 5,6 milliárdos kerettel, valamint 1 milliárddal Leader-kezdeményezéseket támogatják. A legtöbb forrás novemberben 87 milliárd forint, mely a kertészeti beruházásokat segíti.  Az ágazatot négy jogcímen is támogatják, melyek közül az öntözésre nagy hangsúlyt fektetnek (a jégesőkár elhárítására szánt 1,5 milliárdos keret is ide kapcsolódhat). A kisüzemek fejlesztésére 14 milliárd, míg a ritka vagy őshonos fajok megőrzésére 17,8 milliárd forint jut (ez utóbbi 80%-a az őshonos állatok megőrzését támogatja).

Telepkorszerűsítés és feldolgozás az év utolsó hónapjában

Decemberben külön-külön pályázati ablak nyílik valamennyi gazdasági állatfaj tartásának korszerűsítésére. 20-20 milliárd forinttal segítik a sertés-, a baromfi- és szarvasmarhatartókat egyenlő arányban elosztva, míg a juhtartóknak 4 milliárd forint jut. A kisléptékű terményszárítók és tárolók építésének támogatására csaknem 20 milliárd forintot szánnak. 151 milliárd forintos keretösszeg áll a feldolgozás korszerűsítésére, mely az AKG-ra 5 év alatt fordítható összeget súrolja. A vízgazdálkodás fejlesztését 34 milliárd forint szolgálja, valamint lesz egy kisebb összeg a nem termelő beruházásokra is, mely 6 milliárd forint. Számottevő 14 milliárdos keret szolgálja a termelés diverzifikálását és 12 milliárd forint jut a szennyvízkezelésre is.

A A