Automatikák és GPS-alkalmazások arató-cséplőgépeken

A A

A mezőgazdasági, növénytermelési technológiák hatékonyságának, termelési pontosságának javítása – a nagyértékű erő- és munkagépek használata mellett – egyre inkább előtérbe kerül. A nagyértékű gépek tökéletes konstrukciói által biztosított műszaki paramétereinek, az ökológiai adottságokhoz igazodó, minél jobb kihasználása érdekében egyre szélesebb körben terjednek a különböző jelátvitelű, digitális és GPS vezérlésen alapuló megoldások az arató-cséplőgépeken is. Ezen berendezések és módszerek alkalmazása – a gépkezelők munkájának megkönnyítése mellett – a gépüzemeltetéssel kapcsolatos pontos információkat szolgáltatnak. Természetesen, mint az a technika minden területén folyamatos az innováció, az arató-cséplőgépgyártás területén is számos újdonsággal találkozhatunk, különös tekintettel az egyre bonyolultabb elektronikai megoldásoknak az általánosan használt eszközökkel, okos telefonokkal, vagy táblagépekkel történt összekapcsolása.

automatikak2

A Claas Lexion arató-cséplőgépeken az üzemeltetés jellemzőit és a beállított paramétereket a beépített szenzorok segítségével folyamatosan elemzi és módosítja a beállításokat a Claas Cemos Automatic-rendszer.

A rendszer Cemos „Autoleválasztás” üzemmódban a szalma leválasztás, illetve a szemveszteség optimalizálását végzi a motorfordulatszám és a rotorborító lemezek automatikus szabályozásával. A másik automata üzemmód Cemos „Autótisztítás”, a tisztítás hatékonyságát optimalizálja a ventilátor fordulatszámának szabályozásával, és a felső- és alsórosta automatikus nyitásával. Az üzemeltetés jellemzői közül Cemos automatikával a maximális áteresztőképesség mellett üzemanyag-takarékos, vagy a szemtisztaság-szemtörésre optimalizált, vagyis a minőségi cséplés üzemmódok, illetve negyedik változatként mindezek automatikával optimalizált kombinációja állítható be. (1. kép) Az arató-cséplőgépek megnövekedett motorteljesítményét a hűtőrendszer továbbfejlesztése követte a Claas Lexion 700-as sorozatú gépekben. A hűtőrendszerben a hűtési teljesítmény szabályozása automatikusan történik. A rendszerben a légcsatornák által kialakított légfüggöny akadályozza meg a por lerakódását.

A Claas arató-cséplőgépek funkcionális szerkezeti  részeinek automatikus szabályozása

A Claas arató-cséplőgépek funkcionális szerkezeti
részeinek automatikus szabályozása

A Claas alkalmazások eléréséhez fejlesztették ki a Claas „UT App” Isobus szoftvert, melynek segítségével a gépek adatai, üzemelési paraméterei közhasználatú eszközökkel, táblagépekkel, laptopokkal, vagy akár okos telefonokkal is elérhetőek. Ennek segítségével többféle szakmai alkalmazás is megvalósítható, kiszolgáló üzemi adatok, időjárási jellemzők, stb. A szoftver alkalmazásával a nyomonkövethetőség, állományjellemzők, térképek is elérhetők.

A Claas-GPS kapcsolat az automatakormányzáson és nyomkövetésen túl az Agrocom-rendszer segítségével a precíziós gazdálkodásra is lehetőséget biztosít. A rendszer GPS pozícionáló antennából, adatkijelző monitorból, Cebis adatfeldolgozó szoftverből és PC-ből áll. Az Easy (Efficient Agriculture Systems), vagyis a Hatékony Agrárgazdálkodási Rendszerbe a gépbeállítási adatok, kormányzási rendszerek, és a már említett szoftverek minden szála összefut. A Telematics weboldalon a felhasználók közvetlenül hozzáférnek az információkhoz. A Communicator II USB csatlakozón keresztül akár nyomtató vagy más USB-eszköz is csatlakoztatható, ennek segítségével már a szántóföldön hozzáférhetők az adatok, az USB-eszközről a Claas Task Management szoftverrel az adatok közvetlenül számítógépre vihetők.

Természetesen az üzemeltetési paramétereknek az ökológiai adottságokhoz történő automatikus hozzáigazításra, az egyéb gyártmányok esetében is egyre korszerűbb, és egyre újabb megoldásokat alkalmaznak.

A New Holland CX-sorozatú gépeknél a gépkezelő munkáját az InteliView™ II monitor, illetve kijelző segíti. (2. kép) Az üzemeltetés a multifunkciós kapcsolókaron elhelyezett kapcsológombokkal állítható be. Az ökológiai adottságoknak megfelelő (termény, változó betakarítási körülmények, hozam, nedvességtartalom, stb.) beállításokat a CX-sorozat automatikus terménybeállítási rendszere elvégzi. Gyárilag 16 beállítás, és még 10 a gépkezelő által beprogramozott beállítás használható a táblavégi fordulókra, motolla fordulatára, helyzetére, dobfordulatra és cséplőhézagra, rostanyitás és ventilátor fordulatra vonatkozóan. Az automatakormányzás az CX-sorozatú gépeknél a New Holland SmartSteer™ kormányautomatikai rendszerrel egy lézer szkenner segítségével valósul meg, mely érzékeli a levágatlan terményfalat, és az így kapott jel segítségével vezérli a kormányművet. Az InteliSteer™ kormányzási rendszer GPS-vezérlésű, mely az első nyomvonalat követi, ez a rendszer segíti a teljes vágóasztal szélesség kihasználást. A rendszer használható a helyspecifikus gazdálkodást tartalmazó csomagban is. Ez a rendszer nagyon egyszerűen összeállítható, mely InteliView™ Plus II monitorból New Holland 262 kombájnra szerelhető szenzorból, antennából „Navigation Controller”-ből, valamint földi RTK antennából áll. Az InteliSteer™ alkalmazásával a rendszer automatikusan érzékeli a különböző növények, termények tulajdonságait, ezért nem kell külön kalibrálni, a rendszer adatai pedig egyszerű USB adathordozóval hozzáférhetők. A New Holland CX-sorozatnál bemutatott alkalmazások természetesen az egyéb New Holland típusoknál is megtalálhatók.

New Holland InteliView™ monitor kijelzései

New Holland InteliView™ monitor kijelzései

A John Deere „W” sorozatú arató-cséplőgépeinél az ACA (Automatikus Kombájn Beállítás) segítségével lehet a paramétereket automatikusan megváltoztatni. A HeaderTrak-rendszer segítségével pedig a tarlómagasság egyenletessége tartható. A HeaderTrak rendszerben – a különböző növények esetében – a változó tarlómagasság, fordulóban történő vágóasztal kiemelés, állandó tarlómagasság, motolla helyzet, vágóasztal dőlésszög és talajnyomás is beállitható. Ezen túlmenően az ACA-rendszer a cséplőszerkezet, dobfordulat, cséplőhézag, tisztítószerkezet, ventilátorfordulat, rostabeállításokat automatikusan végzi el. A VisionTrak monitor a magleválasztó és a tisztítószerkezet veszteséget jelzi ki. Az említett három monitor adatai egységesen is megjeleníthetők. Az AutoTrack alkalmazás automata nyomkövetést, teljes munkaszélességű fogáskiosztást tesz lehetővé, a HarvestSmart az automatikus terhelésszabályozás eszköze, ami az arató-cséplőgép megengedett veszteségszintjéhez tartozó maximális teljesítmény kihasználását biztosítja még erősen változó hozamú állományban is. Mindkét alkalmazás GreenStar navigációs rendszerrel működik 2 cm (RTK), 10 cm (SF1), 30 cm (SF2) pontossággal. A GreenStar II kijelző alap szoftvere több dokumentációs eszközzel rendelkezik. Az alkalmazások között található a táblatérképezés, forduló- és határvonal rögzítés. (3. kép) A rendszer működése a StarFire iTc antennára a GPS műholdjeleit továbbítja – illetve a John Deere StarFire korrekciós jelei alapján működik – ezáltal határozza meg az arató-cséplőgép pontos pozícióit. A szoftver Isobus kompatibilis, munkagépek csatlakoztatását is lehetővé teszi. A rendszer előnye, hogy az elemek egyszerűen szerelhetők és könnyen áttelepíthetők más gépekre is. A John Deere is kifejlesztett egy internetes elérhetőségű alkalmazást „Remote Display Access” RDA néven. Ennek segítségével a területen dolgozó gépek Isobus termináljai elérhetők, melyekről az információk interneten keresztül közvetlenül leolvashatók, illetve ez az alkalmazás közvetlen kommunikációt biztosít.

A GreenStar II kijelzőn  több alkalmazás is megjeleníthető

A GreenStar II kijelzőn több alkalmazás is megjeleníthető

Az itt bemutatott, elsősorban gyári alkalmazások is csak vázlatosan kerülhettek ismertetésre. Ezekre az eszközökre jellemző, hogy kompatibilisek egymáshoz, és a különböző GPS-, illetve Isobus-rendszerekhez az egyéb, széles választékban jelenlévő, elsősorban sorvezető, nyomkövető eszközökkel is. Az alkalmazások megkönnyítésére az eszközök utólag is beszerelhetők az arató-cséplő, illetve egyéb mezőgazdasági gépekbe.

Dr. Kelemen Zsolt
NAIK MGI – Gödöllő

 

A A